یک راهنماى تصویرى براى دیابت نوع دو


دیابت نوع دوم چیست؟

زمانی که شما به این بیماری مبتلا می شوید، بدن شما فعالیت ضعیف تری برای تبدیل هیدروکربن های غذا به انرژی انجام می دهد و این مساله سبب تجمع قند در خون شما می گردد و در طول زمان باعث افزایش ریسک بیماری های قلبی ، نابینایی ، آسیب عصبی  اندام ها و ایجاد دیگر مشکلات جدی می شود . این بیماری همه افراد را در سنین مختلف تهدید می کند و نشانه های اولیه آن خفیف می باشد . حدود 1 نفر از 3 فرد مبتلا به دیابت نوع 2 از بیماری خود مطلع نمی باشند.

 

نخستین نکته ای که باید به آن دقت کنید چیست ؟

مبتلایان به دیابت نوع 2 اغلب بدون نشانه می باشند . زمانی که آن ها ظاهر می شوند ، یکی از نخستین نشانه ها ممکن است با تشنگی زیاد شروع شود ، باقی آن ها شامل : خشکی دهان ، اشتها ی زیاد ، دفع ادرار زیاد ((در برخی مواقع هر ساعت)) و از دست دادن  یا اضافه کردن وزن به صورت غیر معمول است

 

نشانه های بعدی

همانطور که مقدار قند خون شما افزایش می یابد ، ممکن است شما دچار مشکلاتی مانند : سر درد ، تاری دید و خستگی شوید.

 

نشانه های مشکلات جدی

در بیشتر موارد ؛ دیابت نوع 2 تا زمانی که عوارض جدی بر روی سلامتی ایجاد نکند تشخیص داده نمی شود. برخی از پرچم های قرمز ( علائم خطر) شامل موارد زیر است:

. بریدگی و یا زخم هایی که به آرامی بهبود می یابند

.تکرار عفونت های قارچی و یا دستگاه ادراری

.خارش پوست به خصوص در ناحیه کشاله ران

 

این بیماری می تواند بر روی روابط جنسی شما تاثیر گذارد

دیابت می تواند رگ های خونی و عصبهاى اندام های تناسلی را تخریب کند  و می تواند باعث از دست دادن احساس شود و رسیدن به اورگاسم را سخت  کند. زنان نیز مستعد ابتلا به خشکی واژن هستند. حدود 3/1 افرادی که مبتلا به دیابت هستند مشکلات جنسی مختلفی دارند . بین 35% تا 70% از آقایان مبتلا به این بیماری حد اقل تا حدى دچار ناتوانی جنسی در طول زندگی میشوند.

 

ریسک فاکتور هایی که شما می توانید کنترل کنید :

برخی عادات سلامتی و شرایط پزشکی مربوط به سبک زندگی شما می تواند موجب افزایش شانس ابتلا به دیابت نوع 2 شود که شامل موارد زیر است :

. داشتن اضافه وزن ، به ویژه در ناحیه دور کمر

. یک شیوه زندگی سیب زمینی نیمکت ( a couch potato lifestyle)

. سیگار

. خوردن بیش از حد گوشت قرمز ، گوشت فرآوری شده ، محصولات لبنی پرچرب و شیرینی

. سطح کلسترول و تری گلیسیرید ناسالم

 

ریسک فاکتور هایی که شما نمی توانید کنترل کنید :

ریسک فاکتور هایی که از کنترل شما خارج است شامل موارد زیر است:

. نژاد و قومیت : اسپانیایی ، آفریقایی – امریکایی ، امریکایی های بومی و آسیایی ها شانس بیشتری برای ابتلا دارند.

. سوابق خانوادگی دیابت : داشتن پدر و مادر و یا خواهر و برادر مبتلا به دیابت شانس ابتلای شما را افزایش می دهد.

. سن : 45 سال و به بعد ریسک شما را برای ابتلا به دیابت نوع 2 افزایش می دهد.

هر چه ریسک فاکتورهای بیشتری داشته باشید ، احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 افزایش خواهد یافت .

 


ریسک فاکتورهایی برای زنان

شما شانس بیشتری برای ابتلا به دیابت نوع 2 بعدى خواهید داشت اگر :

. در زمان حاملگی دیابت بارداری داشتید

. نوزادی با وزن 4 کیلوگرم و یا بیشتر به دنیا بیاورید

. سندرم تخمدان پلی کیستیک داشتید

انسولین چگونه کار می کند؟

در یک فرد سالم ، انسولین کمک می کند تا غذا تبدیل به انرژی گردد. معده شما کربوهیدرات ها را  به مولکولهاى قند می شکند و وارد گردش خون می کند ، و باعث می شود پانکراس هورمون انسولین را فقط به اندازه صحیح ترشح کند . که این هورمون به سلول های شما کمک می کند که از این قند برای سوخت استفاده کند.

 

بیکفایتى سوخت و ساز بدن

در دیابت نوع 2 ، سلول های شما به طور مناسب نمی توانند ازقند استفاده کنند که این بدین معنی می باشد که مقدار زیادی قند در خون شما تجمع میابد. به این شرایط شما مقاومت انسولینی گفته می شود ، یعنی بدن شما هورمون می سازد اما سلول های شما از آن ها استفاده نمی کنند و یا پاسخی که باید بدهند را نمی دهند. اگر شما به دیابت نوع 2 برای مدتی مبتلا شده باشید و درمانی را آغاز نکرده باشید ، پانکراس شما انسولین کمتری خواهد ساخت.

 

این بیماری چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما مقداری خون برای آزمایش A1c خواهد گرفت و این آزمایش میزان میانگین قند خون را در 2 -3 ماهه گذشته نشان خواهد داد. اگر شما در حال حاضر نشانه هایی  دارید ، پزشک ممکن است آزمایش قند خون تصادفی ازشما بگیرد که میزان سطح قند را نشان می دهد.

 

رژیم شما تغییر ایجاد میکند

شما می توانید با تغییر رژیم غذایی و کم کردن اضافه وزن ، میزان قند خون  خود را کنترل کنید و همچنین ریسک عوارض دیگر را نیز کنترل خواهید کرد. به کربوهیدراتهاى موجود در رژیم خود بسیار دقت کنید. مقدار یکسانی از آنها در وعده های غذایی داشته باشید و مواظب باشید چه مقدار چربی و پروتئین خورده اید. از پزشکتان درخواست کنید شما را به یک متخصص تغذیه معرفی کند  تا به شما در برنامه غذایی و انتخاب مواد سالم کمک کند.

ورزش مهم است

تمرینات منظم ؛ مانند حرکات کششی و پیاده روی ، استفاده انسولین را در بدنتان بهبود می بخشد و می تواند میزان قند خون شما را کاهش دهد. داشتن فعالیت همچنین به از دست دادن چربی ، کاهش فشار خون کمک میکند و در مقابل بیماری های قلبی محافظت می کند. سعی کنید 30 دقیقه به طور میانگین در بیشتر روزهای هفته فعالیت داشته باشید.

آرامش کلیدی است

استرس می تواند فشار خون و قند خون شما را افزایش دهد و برخی از افراد هیچ کاری برای این انجام نمی دهند. و دیگر افراد به سمت مقابله با آن از راه غذا خوردن می روند. تمرینات آرام بخش مانند : نفس عمیق کشیدن ، مدیتیشن یا تصویر سازی ذهنی ، صحبت با دوستان و اعضای خانواده ، مشاور یا یک رهبر مذهبی می تواند کمک کند . اگر شما نتوانستید با آن مقابله کنید به پزشکتان مراجعه کنید.

 

داروهای خوراکی می تواند کمک کند

اگر رژیم و تمرینات نتوانستند میزان قند خون شما  را کنترل کنند ، پزشک شما ممکن است دارو را نیز اضافه کند . انواع زیادی قرص دیابت در دسترس می باشد . که اغلب آنها ترکیب شده اند. برخی از آنها به پانکراس شما می گوید که انسولین بیشتری بسازد . و برخی به بدن شما کمک می کند از انسولین بهتر استفاده کند و یا هضم نشاسته را قطع کند. برخی نیز تجزیه انسولین را آهسته میکنند.

 

انسولین : فقط برای دیابت نوع 1 نیست

پزشک شما ممکن است انسولین را به زودی به همراه قرص در برنامه درمانتان قرار  دهد. این می تواند همچنین به افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که نارسایی سلول های بتا دارند، کمک کند. این بدان معنی هست که سلول های پانکراس شما زمانی که میزان قند خون بالا باشد هم دیگر انسولین نمی سازند . که اگر این اتفاق رخ دهد ، انسولین تبدیل به بخشی از جریان عادی زندگیتان خواهد شد.

 

تزریقات غیر انسولینی جدید

داروهای جدید که تزریق غیر انسولینی نامیده می شوند برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 در دسترس می باشد . این داروها باعث می شوند که بدنتان انسولین بسازد و میزان قند خون را کنترل کند.

چرا آزمایش قند خون مهم است؟

پزشک شما می تواند به شما آموزش دهد که چگونه از دستگاه تست قند خون برای بررسی میزان قند خونتان استفاده کنید. و این به شما نشان خواهد داد که برنامه درمان چقدر کارآمد است. زمانی و تعداد انجام تست بستگى وضعیت کنترل دیابت و نوع درمان و میزان پایدارى قند خون دارد . زمان های متداول گرفتن تست : هنگام بیدار شدن ، قبل و بعد از وعده غذایی و تمرین و هنگام خواب است.

 

مشکلات قلبی و شریانی

اگر شما دیابت را با رژیم سالم و ورزش درمان نکنید، شانس بیشتری برای تشکیل پلاک در شریان های خود نسبت به دیگر افراد خواهید داشت. این اجسام چسبنده میزان جریان خون را کم می کند و ریسک لخته را بالا می برد. و این امر موجب سخت شدن شریان ها می شود ( که آترواسکلروز نامیده می شود) .که باعث می شود شما شانس بالاتری برای حمله قلبی و سکته را داشته باشید. حدود 3/2 از افراد مبتلا به دیابت از بیماری های قلبی میمیرند.

مشکلات کلیوی

زمانی که شما مبتلا به دیابت هستید ، شانس بییشتری برای بیماری مزمن کلیوی دارید . دیابت باعث نارسایى کلیه می شود و دیابت عامل نیمى از نارسایى هاى کلیوى جدید است. کنترل قند خون ، فشار خون و کلسترولتان می تواند ریسک این ناتوانی را کاهش دهد. آزمایشات سالانه و درمان ها می تواند روند این بیماری را آهسته کند و کلیه های شما را سالم نگه دارد.

مشکلات بینایی

میزان بالای قند خون می تواند به رگ های کوچک خونی که وظیفه رساندن اکسیژن و مواد مغذی را به شبکیه که بخش مهمی از چشم می باشد آسیب برساند. که این امر را به عنوان رتینوپاتی دیابتی می شناسند ، و می تواند باعث از دست دادن بینایی شود . این عامل اصلى موارد جدید نابینایی افراد بین 20 تا 74 سالگى  است. حوضچه هاى خون یا خونریزی بر روی شبکیه چشم در این تصویر قابل مشاهده می باشد.

 

درد عصب دیابتی

به مرور ، بالا بودن میزان قند خون و کنترل نکردن دیابت می تواند باعث آسیب عصبی شود. نشانه های آن شامل :  مور مور شدن ، بی حسی ، درد ، و احساس سوزن سوزن ( اغلب در انگشتان دستها ، دست ها ، انگشتان پا و پاها) می باشند . آسیب های ایجاد شده قابل با درمان و اصلاح  نیستند . اما با کنترل دیابت شما می توانید کمک کنید تا جلوی پیشرفت این آسیب ها گرفته شود.

زخم های پا می تواند یکی از عوارض باشد

آسیب عصبی دیابتی می تواند باعث آن شود که  حس پاى شما کمتر شود . شما ممکن است متوجه زخم ها نشوید و همزمان ، سخت شدن شریان ها نیز باعث کاهش جریان خون در آن منطقه می گردد. هر آسیب کوچکی می تواند موجب زخم های پا و نکروز شود . در موارد شدید ، نتیجه عفونت می تواند منجر به قطع عضو گردد.

 

دندان ها و لثه ها اهداف هستند.

میزان قند خون بالا می تواند باعث تغذیه باکتری هایی گردد که خود موجب بوجود آمدن پلاک گردند. ساخت پلاک باعث ایجاد حفره ، پوسیدگی دندان و بیماری های لثه گردند. مشکلات جدی لثه می تواند با عث از دست دادن دندان شود. و باعث ضعیف شدن لثه ها و بافت ها و استخوان هایی که دندان را در جای خود نگه می دارند گردد. و همچنین شانس عفونی شدن را بالا و آسان خواهد کرد.

می توان مانع آن شد ؟

یکی از حیرت آورترین نکات درباره دیابت نوع 2 این است که شما می توانید از آن دوری کنید . برای کاهش ریسک و ابتلا به بیماری های قلبی دستورالعمل های زیر را دنبال کنید :

. داشتن رژیم سالم

. 30 دقیقه ورزش کردن 5 روز از هفته

. ماندن در یک وزن سالم

. صحبت کردن با پزشک خود درباره آزمایشات پیش از دیابت

افراد که پیش دیابتی هستند می توانند با تغییر سبک زندگی و درمان از مبتلا شدن به دیابت جلوگیری کنند

                                                                                                                                                           

تمامی حقوق برای سایت کلینیک زخم مانیکان محفوظ است © کپی رایت 1397. طراحی وب سایت: داکتاپ (شبکه حرفه ای پزشکان)

Log in with your credentials

Forgot your details?